Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Blog

Namydlená Káča

Co je přírodní mýdlo a rozdíl mezi ním a průmyslově vyráběným mýdlem

Přírodní mýdlo

Mýdlo, které neobsahuje žádné chemické a průmyslově vyráběné látky a přísady.

Jak vzniká mýdlo?

Odborně řečeno mýdlo vzniká reakcí mastných kyselin z tuků a silné zásady. To znamená reakcí olejů s hydroxidem sodným. Takovéto mýdlo známe pod názvem „jádrové“.

Lze použít také oxid draselný, to však při výrobě mýdla tekutého.

Touto reakcí dochází k saponifikaci olejů, tedy přeměně na mýdlo. K té dochází při zhruba 80 stupních Celsia. Mýdlo vstupuje do tzv. fáze gelu, následuje tuhnutí a mýdlo dostává svou barvu a strukturu.

Kromě olejů je v přírodním mýdle obsažen také glycerin, který vzniká při procesu zmýdelnění (glycerin průmyslově vyráběným mýdlům chybí, je odebírán a použit k dalším účelům).

Toto je základní mýdlo, bez barviv a vůní.

Dalším krokem je barvení mýdla. Použít můžeme přírodní barvy, jako jíly, řasy, aktivní uhlí, oxidy kovů (jejich mícháním můžeme získat různobarevnou paletu), miky (slída, směs z přírodních křemičitanů a minerálů).

Jakmile je použita kosmetická barva, není to již mýdlo čistě přírodní.

To samé platí i o vůních. Pokud je mýdlo ovoněno éterickými oleji, silicemi nebo

rostlinnými extrakty, je to v pořádku. Tyto oleje zastávají nejen funkci voňavou, ale většina jich má i blahodárný vliv na naši kůži a smysly.

Pokud je vůně označena jako parfum, kosmetická vůně a podobně, opět o mýdle nemůžeme říci, že je 100% přírodní.

Přírodní mýdla jsou zásaditá, jejich PH se pohybuje od 8 do 10,5.

Lidé mají PH kůže 4,5 – 6,5 (rozdíl je v pohlaví, stáří atd…). Přírodní mýdlo tedy na chviličku PH kůže zvýší, ovšem za chvilku se vrací k normálu.

Určitě vás všechny napadne a vybaví se vám televizní reklamy s kosmetikou, kde výrobky mají PH těch skvělých 5,5 a řeknete si, jak je to možné, je tedy ideálnější tento přípravek pro naši pleť?

Nikoliv, toto mýdlo totiž své PH ztrácí při kontaktu s vodou a jeho PH tím získává hodnotu vody, tedy 7-8,5. Tím se tedy dostává na stejnou hodnotu jako mýdlo přírodní. ROZDÍL je tedy ten, že přírodní mýdla nejsou zbavena glycerínu, obsahují oleje a vysoké množství dalších pečujících složek.

Tolik k rozdílu mezi přírodními a průmyslově vyráběnými mýdly.

Káča

Sorry, the comment form is closed at this time.